­

Zimná lyžiarska sezóna už klope na dvere.

Niektorí už vybrali minuloročnú lyžiarsku výstroj a kontrolujú jej stav. Iní pokukujú po výstroji novej. Prípadne sú aj takí, ktorí sa rozhodli, že s lyžovaním práve túto sezónu začnú a stoja pred otázkou “Ako začať?“

Výber lyží sa môže niekomu zdať ako jednoduchá záležitosť. Veď stačí zájsť do predajne či na internetový obchod a vyberieme si pre seba lyže aké potrebujeme, prípadne pre ďalších členov rodiny. Je tu však množstvo parametrov, ktoré by sme mali pri výbere a následnej kúpe dobre zvážiť.

Okrem toho môžeme zvoliť aj kúpu ojazdených lyží a tak možností narastajú a do úvahy prichádzajú bazáre kamenné ako aj tie virtuálne.

Ak neviete, či vám lyžovanie pôjde, či vás bude baviť, je jednou z možností prísť do požičovne lyží, ktoré sú v každom lyžiarskom stredisku a požičať si výstroj. Ak zistíte, že je to pre vás to pravé orechové, môžete prejsť ku kúpe 😉 V niektorých hoteloch v strediskách mávajú rovno aj obchody so športovými potrebami, kde si môžete kúpiť všetko od paličiek, lyží, lyžiarok až po rukavice a okuliare.

Pri kúpe lyží treba zvážiť viacero faktorov:

1. účel

–  miesta, kam chceme chodiť lyžovať a teda či chodíme skôr na upravené svahy a zjazdovky alebo nás viac baví freeride, prípadne skialp. Typov lyžovania je viac.
Nemôžeme si teda ísť kúpiť len „obyčajné“ lyže.  Ako obyčajné lyže väčšina ľudí označuje práve zjazdové lyže.

2. ako často

Tiež je dobré zvážiť ako často sa na lyžovačku vydáme. Raz za sezónu? Viac mesiacov? Prípadne aj viac krát do mesiaca?

3. skúsenosť

Veľmi dôležitým aspektom je naša skúsenosť na svahu a teda či sme začiatočník, pokročilý lyžiar či dokonca expert. Pre začiatočníkov je v posledných rokoch ponuka lyží naozaj široká. Práve začiatočníci si aj najrýchlejšie zvyknú lyže vybrať a kúpiť. Skúsený lyžiar si už zvažuje dlhšie, vyberá precíznejšie. Má ponuku aj o niečo užšiu, pretože sú to väčšinou špeciálne lyže.

4. dĺžka

Lyže je samozrejme dôležité kupovať aj podľa postavy lyžiara – teda hlavne výšky a váhy. Je síce je základným pravidlom, aby lyže merali približne po bradu lyžiara, ale ťažší lyžiar by mal mať o niečo dlhšie lyže, aby svoju váhu na nich lepšie rozložil.
Dĺžka lyží dokáže podstatne ovplyvniť jazdné vlastnosti lyží. Začiatočníci majú najčastejšie lyže dĺžky 140-160cm. U pokročilých lyžiarov je to 160 až 175 cm, neodporúča sa však o veľa dlhšia ako je výška samotného lyžiara

Aby sme mali na svahu optimálne jazdné vlastnosti, je dobre vybrať si lyže s väčšou tuhosťou v ohybe

5. šírka

Ďalším dôležitým parametrom u lyží je ich šírka. Vo všeobecnosti platí, že čím menej skúsený lyžiar, tým by mali byť lyže širšie. Je to preto, že široké lyže nám na svahu zabezpečia lepšiu rovnováhu. Lyžiar si s nadobudnutými skúsenosťami vyberá stále užšie a užšie lyže. Keď sa lyžiar naučí rovnováhu udržiavať, široké lyže mu prestanú vyhovovať, pretože užšie ponúkajú lepšiu rýchlosť a obratnosť.
Aj keď ani toto pravidlo už v súčasnosti nemusí platiť univerzálne, nakoľko na svahoch a hlavne mimo nich – čiže vo freeride terénoch, stále viac vidíme lyžiarov s „lopatami“ – teda širokými dlhými lyžami, ktoré sa akoby plávajú na prašane.

 

Takže už nech len sneží 🙂

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”Lyže”]