Možno s lyžovaním len začínate alebo si pred zimou len chcete nakúpiť nové oblečenie na tohtoročnú lyžovačku? A neviete ako na to? Alebo si chcete prečítať len pár tipov? Tak teda pokračujte…

Určite sa stalo aj tým skúsenejším, že sa zle obliekli. Áno, stáva sa to. Niekedy je počasie nevyspytateľné a jednoducho nepočítate so všetkým a ani sa nedá obliecť alebo zabaliť „všetko“.

Každopádne treba eliminovať možnosť, aby ste sa počas jazdy na lanovke klepali od zimy a potili pri zjazde smerom nadol. A to pravdepodobne len nesprávnym oblečením.

Zabudnite na prehnané vrstvenie oblečenia

Časy svetrov a kombinéz sú nenávratne preč. Už dávno nie je potrebné dať na seba takmer všetky veci zo šatníka, aby človeku nebola na svahu zima. No tento zvyk ostal mnohým ľuďom dodnes. Lyžovanie je hlavne šport, pri športe vyvíjame fyzickú aktivitu a tým telo zahrievame. Čiže, radšej si obliekajme kvalitné funkčné oblečenie.

Prvá vrstva: vaša druhá koža

Prvou vrstvou by mala byť dobrá a kvalitná termobielizeň.  Pri výbere trenírok, nohavičiek a podprseniek z tejto rady dbajte na to, dobre odvádzali pot z tela a aby mali ploché švy, ktoré nebudú pri pohybe nepríjemne tlačiť.
Na spodnú časť tela obliekame spodky, na vrchnú časť tela patrí tenké funkčné tričko z priedušného materiálu. Nie bavlnené! Bavlna pot nasaje a potom nepríjemne chladí počas celého dňa. Vyberajte si funkčné a dýchajúce materiály. Tie dokážu dostať pot spoľahlivo od tela a nechladia. Ideálne je tričko s krátkym alebo s dlhým rukávom. Kvalitná funkčná bielizeň nemusí stáť príliš veľa. Dnes už tričká kúpite aj za 20 eur, tie s dlhým rukávom a nohavice aj za 25 eur. Veľmi dôležitou súčasťou oblečenia sú ponožky! Výber správnych ponožiek niekedy trvá dlhší čas, kým budete mať tie správne do „každého“ typu počasia. Najosvedčenejšie sú tie z merino vlny – sú z prírodného materiálu a najlepšie zahrejú.
Pri obliekaní je potrebné samozrejme sledovať aj predpoveď počasia. Ak má byť poriadny mráz, zvolíme teplejšie spodné vrstvy, aj ponožky.

Ďalšou kapitolou sú veľmi dôležité rukavice!!! čiapky, nákrčníky…

Druhá vrstva: aby vám bolo teplo

Táto vrstva ešte mierne pomáha pri odvode potu od tela, ale jej hlavnou funkciou je však udržanie tepla. Vhodné sú predovšetkým flisové mikiny a bundy, ktoré dokážu veľmi dobre zahriať. Ešte lepším, ale drahším variantom sú z vlny alebo najnovších materiálov.

Cenovo sa druhá vrstva pohybuje od základných modelov za 15€ až do 150€. V prípade drahých značiek je to aj viac.
Druhá vrstva by na lyžovačke nemá mať membránu, aby telo mohlo dýchať.

Tretia vrstva: najhlavnejšia – aby ste to celé nepokazili

Tvoria ju kvalitné lyžiarske nohavice a bunda. Najlepšie je, ak sú majú niektorú z membrán, ktoré zabraňujú prieniku vetra a vody, ale zároveň odvádzajú vlhkosť v smere od tela. Najznámejšou je membrána Gore-Tex, ale existujú aj iné, od iných výrobcov s nižšou cenou a porovnateľnou funkčnosťou. Dbajte aj na dobré vetranie nohavíc a bundy. Mali by mať vetracie otvory na rukávoch z vnútornej strany,  ktoré môžete v prípade potreby otvoriť či zavrieť. Samozrejmosťou je snežný pás zabraňujúci prieniku snehu pod bundu a odolný materiál.
Bunda vás chráni v prípade, zachytenia sa, oteru, či pádu a tak by mala aj niečo vydržať.

V našom obchode, ktorý je v hoteli v Jasnej, nájdete široký výber oblečenia všetkých troch vrstiev. Môžete si vybrať aj z rôznych značiek, materiálov, aj cien.
Prajeme vám šťastnú ruku pri výbere oblečenia a šťastnú lyžovačku plnú príjemných zážitkov 🙂

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Select Gallery”]